8. března, 2017

Martin Turek: Budeme se chtít prezentovat silnou obranou

V České republice softballová sezóna ještě nezačala, na Novém Zélandu už ale pomalu končí. Martin Turek, hráč Pasos Pardubice a juniorský reprezentant, hostuje během zimní pauzy v novozélandském klubu Hutt City United. Nyní se připravuje se svým týmem na závěrečný turnaj, kterého se zúčastní až 21 týmů.

 

Martine, co je Clubs za turnaj? Co to pro tebe znamená, zúčastnit se právě tohoto turnaje?

Jedná se o největší turnaj na Novém Zélandu, letos se bude odehrávat od 15. do 19. dubna na jižním ostrově ve městě Christchurch, kde se během pěti dní na pěti hřištích utká 21 týmů z celé země. Tímto turnajem zároveň na Novém Zélandu končí sezóna, takže je to tu pro všechny opravdu velká softballová událost, na kterou se všechny týmy po celou sezónu připravují a chtějí se zde umístit co nejlépe.

Jakým systémem se hraje turnaj a na koho v turnaji narazíte?

Na začátku turnaje jsou týmy rozděleny do tří pětičlenných a jedné šestičlenné skupiny, kde každý hraje ve skupině s každým, poté jsou týmy podle výsledků rozřazeny do dvou skupin po osmi a jedné pětičlenné, kde se následně hraje o konečné umístění.

Nám štěstí v losu příliš nepřálo. Utkáme se s Auckland United, kde hrají všichni tři bratři Enokové, Isaac Fletcher nebo například jeden z vítězů české softballové extraligy za rok 2016 Alfons Oveinikovas, který hájil barvy havlíčkobrodských hrochů.

Další tým, proti kterému nastoupíme, bude určitě Poneke Kilbirnie (PK), se kterým se taky pravidelně setkáváme v soutěži Intercity. Je to tým poskládaný z mladých hráčů, kteří si prošli juniorskými národními týmy Nového Zélandu a Austrálie. Ti jsou doplněni velmi zkušenými hráči, kteří se prezentují zejména velmi silnou hrou v útoku.

Další tým, na který narazíme je Albion. Ten se loni umístil na třetím místě. V týmu hraje například Josh Harbrow, který je také hráčem novozélandského národního týmu. Poslední tým, na který v základní skupině narazíme je tým Otahuhu, který pochází z Aucklandu a minulý rok obsadil 20. příčku. Po základní skupině nás čeká přibližně dalších přibližně 4-5 zápasů, kde budeme hrát o konečné umístění.

Martin Turek
Martin Turek

Jaké máte s týmem ambice?

Trenér zatím o ambicích nemluvil. Myslím si, že se budeme chtít jako tým prezentovat především silnou obranou, které na trénincích věnujeme většinu času. Předpokládám, že náš cíl bude dostat se do middle 8, kde se poté hraje o 9. až 16. místo. A umístit se v této skupině nejlépe, jak to jen půjde.

Jak si již zmiňoval, tak tímto turnajem končí sezóna, co tě čeká potom?

Jelikož je to pro mě poprvé v životě, kdy hraju dvě sezóny navazující na sebe a hned po příletu mě čeká v pořadí už třetí sezóna bez pauzy, bude určitě hodně důležité trochu si odpočinout a nabrat síly na další sezónu. Určitě bych se chtěl do odletu nějakou chvíli věnovat cestování a dokud je teplo, tak bych si rád ještě užil trochu moře. Na pláž jsem se zatím totiž moc nedostal. Zkrátka pustit na chvilku softball z hlavy a odpočinout si hlavně mentálně.

Sezóna se tedy blíží ke konci a s ní i tvoje první zahraniční angažmá, jak by si ho zhodnotil?

Jsem strašně moc rád, že jsem strávil zimní přestávku na Novém Zélandu. Je to pro mě obrovská zkušenost zahrát si softball v zemi, která je dlouhodobě jedna z nejlepších a nejúspěšnějších na světě, co se mužského softballu týče. Poznal jsem tu nové lidi, odlišnou kulturu, i jiné pojetí softballu jako takového.

Jsem vděčný za to, že jsem si tu zahrál proti hráčům, kteří patří do absolutní světové špičky, což jsou pro mě nesmírně cenné zkušenosti, ke kterým nepřijde člověk každý den.

Martin Turek
Martin Turek