Co je baseball?

Baseball je kolektivní pálkovací hra. Název hry pochází z anglického slova base = meta a ball = míč.

Ve hře stojí proti sobě 2 týmy po devíti hráčích. Mužstva se střídají v útoku a v obraně. Útočící hráč se snaží pálkou zasáhnout míč, který nadhodí bránící nadhazovač. Cílem hry je, aby pálkař odpálil míč a oběhl všechny 4 mety, aniž by byl vyautován. To znamená pro útočící mužstvo jeden bod. Vyhrává tým s největším počtem bodů. Celkově se hraje na 9 směn – v každé směně tým útočí (pálí) a brání (nadhazuje).

Baseball ve světě

Baseball je velmi populární v USA, v Jižní Americe, Kanadě, v Asii (především Japonsko) a také v Austrálii. V Evropě je baseball populární především v Itálii, Německu a Nizozemí. Nejslavnější baseballovou ligou je Major League Baseball (USA), která vznikla už v roce 1876. 

Baseball na letních olympijských hrách

Baseball (spolu se softballem) se vrací do programu olympijských her a v roce 2020 bude součástí LOH 2020 v Tokiu. Baseball patřil k olympijským sportům, ale v roce 2008 byl (spolu se softballem) vyřzen z Letních olympijských her 2012 v Londýně. Posledním baseballový zápas se odehrál na LOH 2008, který vyhrála Jižní Korea.

Baseball v ČR

V České republice se baseball hraje pravidelně od roku 1970, ale první baseballové zápasy se odehrály již v roce 1920 v Plzni. V 20. a 30. letech byl baseball populární zejména mezi mládeží. Bohužel po německé okupaci, kdy byl baseball přerušen, nebyl baseball (jako sport z USA) příliš oblíbený. Další rozvoj baseballu v ČR se tedy objevuje až v roce 1963. 

Extraliga (nejvyšší baseballová soutěž v ČR) se hraje pravidelně od roku 1993. K největším favoritům soutěže patří každoročně brněnské kluby. V roce 2015 jejich nadvládu přerušila Kotlářka Praha. V ČR se hraje taktéž Český baseballový pohár. 

V současné době je v ČR registrováno okolo 4 tisíc hráčů baseballu – jedná se o 6. nejvyšší počet hráčů baseballu v Evropě.  

Informace o lize a soutěžích v České republice najdete na webu České baseballové asociace – https://www.baseball.cz/

Rozdíl mezi baseballem a softballem?

Oba sporty vypadají velmi podobně (v obou případě se jedná o pálkovací sport), ale jsou mezi softballem a baseballem značné (pro někoho podstatné) rozdíly. Přečtěte si, jaké jsou rozdíly mezi softballem a baseballem.

Baseballový nadhazovač
Baseballový nadhazovač
Baseballový nadhazovač
Baseballový nadhazovač