Historie baseballu

Historie baseballu sahá až do 14. století, kdy byla hrána hra s názvem „Stool Ball“. Tuto hru hráli především mlékaři v Anglii. Po odpálení míče se obíhalo okolo 4 stoliček. 

V 18. století si studenti tuto hru upravili, začali obíhat kolem kolíků, které zapíchali do země. Hru nazývali „Goal Ball“. Hra se rozšířila i do Ameriky, kde dostala název „Base Ball“.

V roce 1845 sestavil Alexander Cartwright první baseballová pravidla. První baseballové utkaní podle nových pravidel se odehrálo 19. 6. 1876. Popularita baseballu postupně rostla. Ještě ve stejném roce byla ustanovena Národní liga profesionálních baseballových klubů. Poté byla založena tzv. Americká liga, kde hrály především venkovské kluby. Spojením těchto dvou lig vznikla Major League.

Na začátku 20. století zažil baseball velký rozmach, především v návštěvnosti. Přibližná návštěvnost byla v roce 1908 téměř 7 miliónů návštěvníků za rok. To zapříčinilo rychlý vzrůst nových stadionů.

Baseball ve světě

Baseball se kromě USA dočkal největšího rozvoje v Japonsku, Koreji, Tchajwanu. Velký rozvoj zaznamenal baseball i v Jižní Americe – především Venezuela, Portoriko, Dominikánská republika. Oblibu si získal tento sport i v Austrálii nebo Jihoafrické republice. Velkou popularitu má i v Evropě, kde patří mezi nejlepší týmy reprezentace Itálie, Nizozemska a Německa. 

Historie baseballu v České republice

Historie baseballu v ČSR byla v prvních desetiletích neoddělitelná. V roce 1964 se konaly první jednorázové baseballové akce – na Letné odehrál zápas pražský výběr proti studentům z Kuby, kteří v ČSR studovali.

Pravidelně se baseball začal hrát v ČSR od roku 1970. V roce 1972 se odehrál poprvé Pohár ligy – zúčastnilo se turnaje celkem 4 týmy. Od roku 1973 byla liga o pěti týmech uvedena ve statistice Evropské federace CEBA. Postupem času se přidaly další týmy. V roce 1933 se baseball i softball stal samostatným sportem v ČR.

Baseballový nadhazovač české reprezentace
Baseballový nadhazovač české reprezentace

V roce 2005 se Česká reprezentace baseballu zúčastnila MS 2005. Na turnaji skončila se skórem 13:91 na posledním místě.

Softball vs. Baseball

Oba sporty jsou si velice blízké a na pohled pro nezkušeného pozorovatele vypadají podobně, avšak rozdíly mezi softballem a baseballem jsou značné. Přečtěte si, jaké jsou rozdíly mezi softballem a baseballem.